"Enter"a basıp içeriğe geçin

sed komutu

UNIX’teki SED komutu, akış editörü anlamına gelir ve dosyada arama, bulma ve değiştirme, ekleme veya silme gibi birçok işlem gerçekleştirebilir. Her ne kadar UNIX’te SED komutunun en yaygın kullanımı, bul ve değiştir içindir. SED kullanarak dosyaları açmadan bile düzenleyebilirsiniz.

Komut Satırı
sed OPTIONS... [SCRIPT] [INPUTFILE...]

Örnek Çalışma

example isminde bir dosya oluşturup içine, deneme olarak test ediyoruz bakalim deneler olacak. yazıyorum. Yapmak istediğim değişimi ile beraber ilgili komutu yazacağım.

cat command

yapacağımız işlem dene kelimelerini edit olarak güncelleme yapalım.

sed replace example

komut satırı olarak şunu yaptım;

sed 's/dene/edit/' example
Satırdaki belirli sıradaki kelimeyi değiştirme

Yukarıdaki örnek çıktıda işlem şu şekilde satırlarda aradığım kelimelerin ikinci sıradakileri değiştirmektedir.

sed 's/dene/edit/2' example

Tüm bulunanları değiştirme işlemi

Elinizde büyük bir data dosyanız var, bu .sql olabilir veya metin dosyası olabilir. Sizden istenen bu dosya içindeki xxxx olanları değiştir şeklinde talep gelmesi halinde bunu bir metin editörü açmak aşırı yük olabilir, bunun yerine Linux metin işlemci aracı olan sed komutunu burada kullanabilirsiniz.

sed 's/aranan/degisecek/g' dosya

yukarıdaki satırlar hep size ekran çıktısı olarak bir örnek verecektir. Eğer kalıcı bir işlem yapmak istiyorsanız sed komutundan hemen sonra -i patern eklemeniz gerekmektedir.

sed komutu ve detaylı patern listesine ulaşmak için sed –help / sed man komutlarınıda kullanabilirsiniz.

Kısacası sed

SED, ekleme, silme arama, vb. Bulma, filtreleme, metin değiştirme, değiştirme ve metin manipülasyonları için kullanılmaktadır. Linux / Unix sistemleri tarafından sunulan güçlü hizmet komut işlemcilerinden biridir. Sed’i düzenli ifadelerle kullanabiliriz. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir